Kako pitati za plaću na intervjuu za posao vječno je pitanje koje si brojni postavljaju prije nego li odu na intervju za potencijalni novi posao.
Mnogi pitanje o plaći ostavljaju za sami kraj razgovora za posao, a mnogi ga iz straha nikada i ne postave. Potonji se izlažu riziku da prođu u svaki idući krug za novi posao bez da znaju za koliko će potencijalno raditi.
To, dakako, želimo izbjeći pa smo, sukladno tomu, izdvojili top pet savjeta kako pitati za plaću na intervjuu za posao te kako dobiti zadovoljavajući odgovor.
Kako pitati za plaću na intervjuu?
Ključno je, naime, pravilno pitati za plaću na intervjuu, ali i pogoditi pravi trenutak.
Prije svega, ističemo da bi razgovor za posao trebao biti uzajamno ispitivanje i odgovaranje.
Dakle, prije razgovora za posao trebali biste pripremiti niz pitanja koje želite pitati svog potencijalnog budućeg poslodavca. Naravno da nećete vi biti ti koji će postavljati većinu pitanja, ali od vas se očekuje da imate barem tri unaprijed pripremljena.
Jedno od njih bi trebalo biti i ono glede primanja.
Najteža pitanja na razgovoru za posao
Harvardska poslovna škola izdvaja četiri potencijalno najškakljivijih pitanja na razgovoru za posao: gdje se vidite za pet godina, koje su vaše slabosti; recite nam nešto više o sebi te posljednje, ali i najvažnije - koja su vaša očekivanja u vezi plaće.
U ovom ste slučaju, ako vas poslodavac sam pita za očekivanja u vezi plaće, u boljem položaju. Međutim, ako vam ovo pitanje ne upute, morat ćete sami.
Kako pitati za plaću na intervjuu - tips and tricks
Odmah ističemo da trebate imati na umu da je kompanija u većini slučajeva, već odredila raspon plaće za tu poziciju.
No pitati za plaću na intervjuu omogućuje vam da razmotrite i razgovarate ne samo o plaći, već i o ostalim benefitima na radnom mjestu koji su vam osobno važni.
Upravo zbog toga, prije nego li uopće odete na taj razgovor za posao ne škodi napraviti malo istraživanje. Naime, svaki posao ima svoju opću tržišnu vrijednost. Provjerite kakve su plaće trenutno u industriji u kojoj želite dobiti posao, a potom to usporedite s vlastitim kompetencijama i vještinama koje posjedujete.
Budite realni
Prije nego što s poslodavcem podijelite svoja očekivanja u vezi plaće, razmislite sveobuhvatno o svojoj trenutačnoj zaradi, odnosno o plaći koju imate na trenutnom radnom mjestu – uključujući osnovnu plaću, bonuse i različite benefite, ako ih imate na trenutnom radnom mjestu.
Ovakav vam pristup može pomoći da realnije sagledate cijelu situaciju te postavite realna očekivanja.
Zatim iskoristite sve informacije kako biste postavili realan cilj vezan uz naknadu koju želite u sljedećem poslu.
Objasnimo na primjeru
Budite spremni na pregovore, ali nikada nemojte pitati nešto ovakvo: “Koliku mi plaću možete ponuditi?” ili još gore “A koliku plaću vi dajete svojim zaposlenicima na ovoj poziciji?”.
Imajte na umu da apsolutno u svakom trenutku trebate biti profesionalni. Što to konkretno znači?
Ključno je iskoristiti riječ “raspon”, primjerice: “Možete li mi reći nešto više o predviđenom rasponu plaće za poziciju?“ ili još bolje “Prije nego što prijeđemo dalje, bilo bi mi korisno znati postoji li okvirna procjena plaće kako bismo bili sigurni da su nam očekivanja usklađena.“
Dodatno možete to pitanje preformulirati u: ”Tijekom svoje karijere radio/la sam u nekoliko različitih područja i na različitim razinama. Volio/la bih saznati više o tome što ova uloga uključuje, kao i koje benefite i druge oblike kompenzacije nudite.”
Ciljajte na više
Jedno od osnovnih pravila pregovaranja o plaći jest da poslodavcu navedete nešto viši iznos od onoga koji zaista želite dobiti. Na taj način, čak i ako dođe do spuštanja ponude, i dalje ćete dobiti iznos s kojim ste zadovoljni.
Još jedan način na koji možete zatražiti veću plaću jest da uzmete u obzir troškove koje biste mogli imati zbog prihvaćanja posla.
Konkretnije, ako se zbog posla selite u drugi grad, morat ćete pokriti troškove preseljenja, kao i moguće troškove povezane s prodajom ili iznajmljivanjem vašeg trenutnog doma.
Osim toga, Harvardska poslovna škola savjetuje da pokažite otvorenost i interes za ukupni paket koji uključuje benefite, bonuse i druge pogodnosti, jer prava vrijednost posla ne mjeri se samo osnovnom plaćom.
Izvor fotografija: Unsplash, Canva