Fascinantni kanjon: Dom najpoznatijeg strvinara impozantne visine

Kanjon rijeke Uvac: Litice kao dom Bjeloglavog supa

Spektakularni kanjon: Meandri i litice dom kraljeva neba

Kanjon rijeke Uvac: Litice kao dom Bjeloglavog supa

Na jugozapadu Srbije, u drevnom Rasu, nalazi se čudo prirode koje veličanstvenom ljepotom oduzima dah. Kanjon rijeke Uvac naime, raj je za oči i pluća. U zraku se miješaju planinski i morski vjetrovi. Tamo se vozi čamcem, pješači planinskim stazama preko visećih mostova, spava  u brvnarama i jede na otvorenom, pod jarkim planinskim suncem.

Rezervat prirode Uvac okružen je planinama Zlatar, Zlatibor, Čemernica, Javor i Jadovnik i obuhvaća površinu od 7 543 hektara na kojoj živi više od 140 vrsta ptica! Bjeloglavi sup, jedna od dvije preostale vrste strvinara koji se danas gnijezde području Srbije, samo je jedna od njih. Nedavno je pažnju javnosti privukao Uroš Nejaki, bjeloglavi sup koji je pronađen tisuću kilometara od gnijezda u kome se izlegao, u dalekoj Varšavi. Ime Uroš, dobio je po slovu 'U'  na krilu, a nadimak Nejaki,  dodijeljen  mu je čim se izlegao jer je mjesecima bio žgoljav i neuhranjen. Za bjeloglave supove nije neobično da prevale toliki put. Ne zovu ih bez razloga kraljevima neba.

Uvac

Na Uvcu postoji nekoliko promatračnica  s kojih puca pogled na meandre rijeke i na bjeloglave supove. Promatračnica 'Molitva'  nalazi se na obodu Uvačkog jezera,  na 1 234 metra nadmorske visine, a naspram nje nalazi se vidikovac 'Veliki vrh', na oko 1 200 metara nadmorske visine. Pravo vrijeme za posjetu  je od svibnja do polovine listopada  jer su tada šume na planinskim padinama prolistale, a jezero je mirno i prozračno.

U dolini rijeke nalazi se i manastir Uvac koji je, prema legendi, sagradila Janja, sestra Stefana Nemanje.  Da bi započeli iskopavanja,  arheolozi Narodnog muzeja iz Užica spustili su se helikopterom na lokalitet na kojem je nekada davno bio manastir. Svetinja je potpuno obnovljena i danas u njoj živi monaško bratstvo koje će ljubazno dočekati putnike namjernike  i poslužiti ih kavom, rakijom i slatkim od šumskih jagoda.

Preko rijeke  Uvac je prelazio stari carski put između Dubrovnika i Carigrada.  Baš u blizini jezera i nedaleko od današnje brane, nalazio se, i dan danas se nalazi, stari kameni most! Na 60-70 metara pod vodom, ostao je konzerviran jedini sačuvan luk potopljenog kamenog mosta na Žvalama, koji je imao tri vitka, duga luka koje stariji mještani oko jezera još pamte iz vremena kada nije bilo brane ni jezera. Po obodima jezera ostali su tek obrisi starog carskog puta čija je kaldrma sada duboko u jezerskim vodama.

U rezervatu Uvac nalazi se i najveći pećinski sistem u Srbiji. Sistem se sastoji od dvije pećine i jedne jame čiji su kanali međusobno povezani i imaju ukupnu dužinu od 6 185 metara.

Ovaj kraj Srbije poznat je po fantastičnom ovčjem siru koji obavezno treba probati. Na planinskim obroncima rastu kantarion, majčina dušica, srčanik (lincura) i divlja nana, tj mentha spicata. U selima oko Uvca pak možete probati domaće suho  meso, pekmez od šipka i kruh od heljde, kao i ljekovite planinske žitarice koje uspijevaju i na nadmorskoj visini većoj od 1 000 metara. Čiste vode Uvca bogate su riječnom  ribom: potočnom pastrvom, mladicom, škobaljom, i klenom. Stoga je ovaj kraj i raj za ribiče.

Manastir Uvac

Beloglavi sup

Nedjelja, 17.07.2016.