U posljednja tri mjeseca Liječnička komora Srbije (LKS) izdala je više od 200 certifikata koji su potrebni tamošnjim liječnicima kada se natječu za posao u inozemstvu.
Kako pišu beogradske Večernje novosti, ne zna se koliko je njih doista i otišlo u svijet ili tek pakira kofere jer nisu obvezni o tome izvijestiti LKS. Ali već činjenica da traže te certifikate pokazuje da sve više njih odlazi iz zemlje ili barem pokušava naći posao izvan granica Srbije.
Profesorica dr. Tatjana Radosavljević, direktorica Liječničke komore Srbije, za Novosti je rekla da je LKS do početka godine dobivao mjesečno samo jedan do dva zahtjeva za izdavanje tih certifikata. Njima se zapravo potvrđuje je li liječnik član komore, ima li licenciju i vodi li se protiv njega proces pred Sudom časti LKS-a.
"Naši liječnici odlaze u Sloveniju, Kuvajt, Indiju, Englesku i mnoge druge zemlje", rekla je profesorica Radosavljević. Zemlju napuštaju i mladi liječnici , ali i specijalisti anestezije, kardiokirurzi, patolozi...
"Kadrovi nam odlaze jer ili ne mogu uopće naći posao u Srbiji ili odlaze specijalisti vrhunski stručnjaci zbog boljih plaća i uvjeta rada u inozemstvu. Izlaz iz ove situacije vrlo je složen. Sustav bez novca ne može financijski motivirati liječnike, a planovi o plaćanju po učinku nisu realni. LKS o tome potencijalnom velikom problemu govori gotovo dvije godine. Da bi se našlo rješenje, nužna je suradnja svih čimbenika u zdravstvenom sustavu, a LKS je spreman sudjelovati u tom procesu. Najgore bi bilo neko administriranje jer migracija liječnika postaje naša stvarnost, uz istodobno najveći broj nezaposlenih liječnika u regiji", ustvrdila je.
Zabrinjavajuće je što baš taj kadar i najviše nedostaje zdravstvu Srbije. Procjenjuje se da trenutačno bolnicama nedostaje barem 300 anesteziologa. Njih nema na tržištu pa su mnoge ustanove, među kojima, recimo, i KBC Bežanijska kosa, ali i niz drugih centara, morale angažirati anesteziologe u mirovini!
"Nedostatak liječnika pojava je koja je prisutna u svim zemljama Europe", napomenula je profesorica Radosavljević. "Iz Njemačke i Engleske odlazi se u SAD, a u ove zemlje dolaze liječnici i iz Poljske, Češke, Ukrajine i Slovenije. Naši liječnici su jako cijenjeni. Slovenija je prije dvije godine, recimo, izmijenila zakon i olakšala prijem liječnika. Tako je onamo otišlo dosta liječnika iz Srbije. Razlozi nisu samo bolje plaće, već i mnogo bolji uvjeti rada."
NEDOSTATAK LIJEČNIKA