Prvi u svijetu u brzini obrade podataka

„Lomonosov“ prati sve telefonske razgovore na planeti?!

Rusko superračunalo "Lomonosov" postat će prvo u svijetu u brzini obrade podataka - ono će moći rješavati zadatke koji su do sada bili nemogući, recimo pratiti sve telefonske razgovore na planetu?!

Testiranje koje je provedeno u lipnju postavilo je "Lomonosova" na treće mjesto. Na prva dva su američki i njemački kompjuteri.

Na usavršavanju superračunala rade stručnjaci kompanije "T-platforme", koji su već povećali njegovu jačinu do za Rusiju rekordnih 1,3 pflopsa.

Znanstvenici su sebi postavili jako ambiciozni zadatak - da podignu "Lomonosova" na prvo mjesto u rejtingu visokotehnoloških sistema - "Graph500". Taj rejting je razrađen u Americi da bi pokazao koje je od superračunala sposobno ponuditi najveće rezultate u analizi informacija velikih obima u sferama kao što su osiguranje, plinska dinamika i hidrodinamika, farmaceutika te u drugim područjima.

U "Graph500" ne uzima se u obzir brzina procesora, kao što je slučaj u "Tor500", već mogućnost obrade podataka. "Slikovito govoreći, to je isto što i usporediti automobile po konjskim snagama i mogućnostima manevriranja" - objašnjava stručnjak za superračunala kompanije "T-platforme" Anton Korž.

"Pojavio se novi način ocjene superračunala, koji pokazuje drugu karakteristiku - brzinu obrade velikih količina informacija. Stavlja se naglasak na drugo područje zadataka koje rješavaju superračunala. Računice nema, već samo pretrage u velikim količinama informacija" - pojašnjava on, a prenosi "Glas Rusije".

Testiranje koje je provedeno u lipnju postavilo je "Lomonosova" na treće mjesto. Na prva dva su američki i njemački kompjuteri. Ipak do rujna, kada je zakazano novo testiranje, ruska mašina ima sve šanse da nadmaši svoje konkurente, kaže Anton Korž.

"Imamo ideje kako da pojačamo računalo. Riječ je o tehnologijama s kojima se mogu jednostavnije i efikasnije stvarati programi upravo u području intenzivne obrade velikih količina informacija. Servere, komponente i ostalo od `Lomonosova` nećemo dirati. Ali ćemo tražiti nove načine korištenja intelektualne jačine superračunala" - dodaje on.

Poslije intelektualnog "štelanja", "Lomonosov" će rješavati zadatke koji su ranije bile nemoguće za jedno računalo, kažu stručnjaci.

On će moći obraditi gigantske količine informacija u najkraćim rokovima. Recimo, pratiti sve telefonske razgovore na planeti!

"Za strukture koje tragaju za teroristima takva pomoć je samo dobrodošla. Usavršit će se i sistemi za pretraživanje, kao što su "Yandex" ili "Google".

"Intelektualni zadaci obrade podataka mogu se uporediti sa vožnjom kroz četvrti, kada se treba stalno okretati" - govori Anton Korž.

Utorak, 13.09.2011. / source.ba