Razvoj suvremene računalne industrije započeo je u vrijeme kada je kulturu i dnevna zbivanja oblikovao duh buntovništva, povratka prirodi i predavanja brojnim opojnim sredstvima.
Međutim, čini se kako sve do sada nitko nije glasnije progovorio o možebitnoj povezanosti začetaka IT revolucije i ere LSD-ja i sličnih supstanci. Knjiga Johna Markoffa, autora New York Timesa, pod nazivom "What the Dormouse Said: How the 60s Counterculture Shaped The Personal Computer Industry", otvoreno govori o učincima društva iz 60-ih godina prošlog stoljeća na razvoj računalne industrije u Sjedinjenim Državama.
Knjiga rođenje suvremenih PC osobnih računala vidi u klubovima entuzijasta, okupljenih oko tadašnjih Altair 8800 računala. Oni su u međusobnim kontaktima razmjenjivali informacije o gradnji i unapređenju tog računala te razvoju softverskih aplikacija. Idejni začetnik jednog od najaktivnijih takvih klubova bio je aktivist tada vrlo popularnog pokreta za mir u svijetu, Fred Moore. Njegov je klub nosio naziv Homebrew Computer Club, osnovan je 1975. godine i nudio je u to vrijeme vrlo napredne mogućnosti informatičke obuke.
U takvim je uvjetima rastao svojevrstan pokret računalnih entuzijasta, koji su prezirali tadašnje velike mainframe kompjutore i njihove uštogljene znanstvenike i operatere. Pokretani idejama o miru i povratku prirodi, oni su smišljali sustave koji če biti znatno bliži čovjeku i kojima če čovjek moći mnogo lakše upravljati. Ipak, autor spomenute knjige tvrdi kako njihove humanošću ispunjene zamisli nisu samo plod glazbe i kulture 60-ih godina, već se velikim dijelom oslanjaju i na tada sveprisutne droge, ponajviše LSD.
Zanimljivo je kako su iz tih vremena i iz spomenutog okruženja potekla neka od danas nezaobilaznih rješenja kada su u pitanju osobna računala. Ističe se primjer istraživanja Douglasa Engelbarta, koji je u to vrijeme radio na razvoju umjetne inteligencije, za koju je smatrao kako mora nadopunjavati ljudski razum, umjesto da teži nadilaženju ili zamjenjivanju. Engelbartov znanstveni tim nije stvorio razum ravan ljudskome, ali je zaslužan za pojavu tekstualnih editora, kursora i računalnih miševa.
Upravo se Engelbartova istraživanja povezuju s upotrebom opojnih sredstava, naravno, sve u okvirima znanstvenih istraživanja i u duhu vremena. Naime, Engelbart je u to vrijeme surađivao s drugim znanstvenikom, Myronom Stolaroffom, koji je provodio istraživanja o utjecaju LSD-ja na kreativnost. U Engelbartovim se laboratorijima tako droga slobodno konzumirala, a i on sam je isprobao LSD, no bez nekog velikog kreativnog rezultata.
Osnivač i idejni začetnik Appleove računalne filozofije Steve Jobs također se prepustio učincima LSD-ja, a o svom je iskustvu kazao: "Jedna od dvije ili tri najvažnije stvari u životu bila je kušanje LSD-ja". Međutim, posve je sigurno kako danas ne bi ponovio tu izjavu na nekom od važnih IT seminara ili sajmova.
Supkultura u IT industriji