Pokazalo se da je negativan utjecaj prevelike tjelesne mase na primanja jače izražen u zemljama tzv. uljnog pojasa - Španjolskoj, Grčkoj, Italiji i Portugalu. Nasuprot tome, u zemljama tzv. pivskog pojasa (Austriji, Irskoj, Danskoj, Belgiji i Finskoj) veza između viška kilograma i manjih plaća manje je uočljiv.
Nakupljanje suvišne tjelesne mase uz negativan utjecaj na zdravlje smanjuje i visinu plaće, tvrde talijanski znanstvenici sa sveučilišta u Padovi. Povećanje indeksa tjelesne mase (BMI) od samo 10 može kod muškaraca dovesti do smanjenja primanja za 3,3, a kod žena za 1,8 - sugerira istraživanje provedeno u devet europskih zemalja.
Pokazalo se da je negativan utjecaj prevelike tjelesne mase na primanja jače izražen u zemljama tzv. uljnog pojasa - Španjolskoj, Grčkoj, Italiji i Portugalu. Nasuprot tome, u zemljama tzv. pivskog pojasa (Austriji, Irskoj, Danskoj, Belgiji i Finskoj) veza između viška kilograma i manjih plaća manje je uočljiva.
U istraživanju nije utvrđeno mogu li se dobiveni rezultati objasniti diskriminacijom pretilih ljudi ili poteškoćama sa zdravljem kojima su takve osobe izložene, a koje mogu negativno utjecati na njihovu produktivnost. Stručnjaci upozoravaju da Europi prijeti epidemija pretilosti koja će uz povećanje zdravstvenih troškova dovesti i do usporavanja ekonomskog razvoja.
Diskriminacija