Samo je ovoga tjedna primorsko-goranska policija zaplijenila 1.400 kilograma smilja, na creskom trajektnom pristaništu Porozina i u Iki, što je najveća dnevna zapljena smilja u Hrvatskoj.
Bili su nam inspektori na otoku, ali je berače nemoguće kontrolirati! Dolaze odasvud, kombijima stižu iz svih dijelova Hrvatske!U narodu najpoznatija kao smilje, ova se ljekovita mediteranska biljka zove još »immortelle«, što će reći besmrtni cvijet, odnosno »everlasting flower« odnosno »vječni cvijet«. Kako je kod nas krenulo, nit' će biti besmrtan, niti biljka za vijeke vjekova. U berbu smilja, bolje rečeno u njegovo bespoštedno čupanje, dalo se na stotine, odnosno tisuće berača, koji ne prezaju od upadanja na privatna zemljišta na kojima smilja ima, od rušenja ograda i devastiranja biljke, pa čak ni od fizičkog obračuna s vlasnicima terena.
Razlog je jasan – po kilogramu ubrane biljke otkupljivači danas plaćaju i do 15 kuna, što je i triput više od cijene koja se dobivala proteklih godina. Jedna osoba dnevno može nabrati od 50 do sto, pa čak i 200 kilograma, zbog čega nelegalni berači ne prezaju ni od čega.
Kozmetička industrija vapi za sve većim količinama ove biljke, s navodno jako dobrim rezultatima u pomlađivanju kože, pa će i berači, koje zanima samo kratkoročna zarada, učiniti sve ne bi li u danu zaradili i po tri tisuće kuna. Otkupljivači novac isplaćuju odmah, pa je entuzijazam berača i veći. Da se hajka berača na smilje može zaustaviti samo jednako tako bespoštednom hajkom na njih same, shvatila je i inspekcija zaštite okoliša, koja je s policijom započela intenzivno »češljati« otoke i priobalje, na kojima se smilje najviše bere. Samo je ovoga tjedna primorsko-goranska policija zaplijenila gotovo 1.400 kilograma smilja u vrećama, na creskom trajektnom pristaništu Porozina i u Iki, što je najveća dnevna zapljena smilja u Hrvatskoj otkako se država nelegalnim branjem odlučila pozabaviti. Prije toga je, u srpnju, na otoku Prviću riječka pomorska policija zaplijenila 650 kilograma smilja, na Cresu je početkom studenog zaplijenjena još tona bilja ubranog na području Punta križa i Osora, dok su krajem ovog mjeseca u nedjelu uhvaćena još tri muškarca, koja su prevozila tristotinjak kilograma smilja ubranog Na Dugom otoku. U međuvremenu je bilo, nažalost, i razbijenih glava – vlasnika zemljišta koji su se nelegalnim beračima odvažili usprotiviti i izvukli deblji kraj, dok su stanovnici Krka i Cresa, pozivajući državu da hitno nešto poduzme, najavili kako će problem rješavati u vlastitom aranžmanu.
»Bili su nam inspektori na otoku, ali je berače nemoguće kontrolirati! Dolaze odasvud, kombijima stižu iz svih dijelova Hrvatske!«, požalili su se sredinom mjeseca stanovnici Krka, mahom ovčari ili maslinari, kojima ilegalni berači upadaju na posjede i devastiraju ga. Ruše suhozide, gaze sve pred sobom, tjeraju stoku s pašnjaka. Iz tog su razloga i vlansici zemljišta blokadom krčkog mosta željeli upozoriti na ovaj, veliki problem. Iako je službeno dozvoljena sezona branja smilja završena, a na otocima je potpuno zabranjena i otkupne ga stanice više ne bi smjele uzeti, berača, pa onda očito i otkupa, ima i dalje.
Regenerativno djelovanje
Iz tog je razloga Ministarstvo zaštite okoliša i prirode, uz akciju »češljanja« terena koju provodi s policijom, odlučilo i dodatno pooštriti mjere te najavljuje izmjene Zakona o zaštitiprirode. Ilegalnog je branja, kažu u Ministarstvu, bilo i prijašnjih godina, no ni blizu današnjim razmjerima. Otkupna cijena je s tri i pol, četiri kune do prije godinu dana, porasla na deset, pa čak i 15 kuna po kilogramu. Da bi se dobio samo jedan kilogram vrlo vrijednog i za mnoge kozmetičke i zdravstvene tegobe učinkovitog ulja, potrebno je ubrati oko 700 kilograma cvjetova, za što će berači, u prosjeku, dobiti oko sedam tisuća kuna, dok će kilogram ulja na tržištu postići cijenu i od gotovo dvije tisuće eura.
Ostatak pročitajte na linku.
Prijašnji članak: 'Šetam po kršu naoružana srpom i svaki mjesec zaradim do 9000 kuna'