Iscrtavanje tijela doživljava se kao minus u poslovnom svijetu. Ozbiljan problem može se pojaviti imate li istetovirano tijelo, a htjeli biste raditi kao policajac, manekenka ili pomorac.
Ljetno "vrijeme ogoljavanja" mnoge je ponukalo da poneki dio tijela ukrase tetovažom. No, da u avanturu trajnog crteža na vlastitoj koži nipošto ne bi trebalo ulijetati nepromišljeno govore podaci do kojih smo došli u neformalnu razgovoru s nekoliko osoba.
Probleme koje tetovaža može donijeti kroz život ne bi trebalo ignorirati, a pojedini naši sugrađani požalili su se redakciji "Slobodne" da ih zbog sličica na tijelu u pojedinim situacijama gledaju kao da su "obilježeni"!
Primjerice, problemi se mogu pojaviti već ako poželite postati dobrovoljni davatelj krvi. Na Odjelu transfuzije splitske bolnice na Firulama informirani smo da, čak i ako pretrage krvi potencijalnog donora pokažu daje potpuno zdrav, čovjek s tetovažom to ne može učiniti ako nije prošlo najmanje šest mjeseci od posljednjeg tattooa.
Ozbiljan problem može se pojaviti i odlučite li raditi kao policajac s nekom "uspomenom" na lopatici, nadlaktici ili gdjegod.
- Prema Pravilniku o mjerilima i načinu utvrđivanja posebne duševne i tjelesne sposobnosti policijskih službenika MUP-a, sve tetovaže na uočljivim mjestima i veće tetovaže evidentirane na prethodnom zdravstvenom pregledu predstavljaju zdravstvenu kontraindikaciju za obavljanje poslova policijskih službenika svih zdravstvenih kategorija - stoji u dopisu koji smo, na naš upit, dobili od načelnika Odjela za odnose s javnošću MUP-a Marija Dokmanića.
No, čak i ako se mlada (tetovirana) osoba poželi baviti ležernijim poslom od spomenutoga, manekenstvom primjerice, mora računati s eventualnim problemima. U zagrebačkoj modnoj agenciji "Midiken", iz Čijih su se redova regrutirali modeli poput Ljupke Gojić, Nine Morić ili Tatjane Dragović, od Savona Bangoure, suvlasnika "Midikena", doznajemo da nije poželjno imati na tijelu nikakav "biljeg". Tetovaža ili piercing počesto se doživljavaju kao neukusni detalji koji odvlače pozornost od kreacija, jer bi one trebale biti u prvom planu. Zna se dogoditi da neke manekenke zbog tattooa izgube i vrlo unosne angažmane, ističe Bangoura.
Primjer treći, pak, rezerviran je za profesiju pomorskih časnika, koji se često ne drže ozbiljnim profesionalcima ako su "iscrtani". U agenciji "Globtik" u Splitu od generalnog menadžera Šaše Živkovića dobili smo informaciju da nema izričite zabrane ukrcaja za tetovirane, no u praksi se može dogoditi da osoba zadužena za "humane resurse" neke tvrtke naprosto bude sitničava i sumnjičava prema potencijalnom zaposleniku sklonom ukrašavanju tijela tetovažom dok sigurnosne mjere u pravilu ne trpe "popratne pojave" poput duge kose, brade ili piercinga, pogotovo na tankerima i "kemikalcima", rekao je Živković.