Poslodavci će u 2013. najviše trebati informatičare, prodavače, fizioterapeute i kuhare, dok bi od ulaska u EU mogli profitirati medicinske sestre, njegovatelji, računovođe i voditelji projekata Europske unije.
Pokretanje nekoliko velikih projekata može u potpunosti promijeniti trenutačnu sliku potražnje na tržištu rada.
Ocijenio je to za 21. stoljeće sociolog Dragan Bagić dajući za primjer pokretanje gradnje triju elektrocentrala koje bi pokrenulo potražnju inženjera strojarstva, elektrotehnike i građevine.
Ipak, upozorava kako bi bilo kakvo predviđanje bilo ravno gatanju, a da se procjene mogu dati jedino na temelju dosadašnjih trendova.
Savjetnik s Ekonomskog instituta Danijel Nestić kaže da će ulazak Hrvatske u EU možda nekima olakšati odlazak u inozemstvo u potrazi za poslom, ali neće riješiti unutarnje probleme.
"Već postoji potražnja za stručnjacima koji znaju raditi s fondovima EU, konzultantima i prevoditeljima, a ta će se potražnja povećati ulaskom u EU", kaže Nestić za list ističući i turizam kao područje s velikim potencijalom, a na nove bi investicije trebalo utjecati i smanjenje PDV-a u ugostiteljstvu.
Direktor portala posao.hr Saša Jurković ocijenio je i kako se može očekivati i veći odljev mozgova i migracija srednjeg sloja stanovništva, posebice u IT-u, medicini i specijalističkim inženjerskim strukama.
Kad je riječ o situaciji na tržištu i kako će se ona razvijati, načelno zanimanja možemo razvrstati u tri veće skupine.
Zanimanja koja su uvijek tražena:
- programeri, sistemski inženjeri, analitičari, IT konzultanti i ostali informatički stručnjaci, prodajni predstavnici, prodavači, terenski komercijalisti, zdravstveni i socijalni radnici, fizioterapeuti, proizvodnja i zanatske usluge.
Privremeni i sezonski poslovi:
- konobari, kuhari, sobari, turistički animatori, slastičari, barmeni, djelatnici u wellnessu, maseri, frizeri, sezonski radnici u poljoprivredi.
Zanimanja koja će postati tražena:
- informatički stručnjaci i razne inženjerske struke, kvalificirani radnici deficitarnih zanimanja - varioci, staklari, radnici na izolaciji, medicinske sestre i stručni njegovatelji (osobito traženi u Velikoj Britaniji, Austriji i Njemačkoj), pravnici, ekonomisti, računovodstvene i knjigovodstvene usluge, specijalizirana znanja - inženjeri i stručnjaci na određenim poljima, stručnjaci za pisanje projekata za EU fondove, poznavatelji europskih jezika i prevoditelji.
Vodič za zapošljavanje
Zanimanja koja se najviše traže ili će tek postati tražena
Tagovi: sezonsko zapošljavanje, zanimanja, odabir zanimanja, budućnost, budućnost zapošljavanja, predviđanje
Ponedjeljak, 07.01.2013. / net.hr