I ove je godine hit branje jagoda i šparoga

U Njemačkoj su u prva četiri mjeseca ove godine zaposlena 3353 hrvatska radnika na sezonskim poslovima.

Aktualnu sezonu proljetnih poljoprivrednih radova znatan dio nezaposlenih i ove će godine iskoristiti da kućni budžet popuni odlaskom na rad u inozemstvo.
Hrvatska, kad je riječ o zapošljavanju vani, ima sklopljen Sporazum o postupku zapošljavanja hrvatskih državljana samo s Njemačkom te je u prva četiri mjeseca ove godine u njoj zaposleno 3353 hrvatskih radnika na sezonskim poslovima. Riječ je o poljoprivredi i ugostiteljstvu u kojima hrvatski radnici mogu raditi do šest mjeseci na godinu te o rekreativno-zabavnim djelatnostima u kojima se može raditi do devet mjeseci.
U poljoprivredi se naši radnici zapošljavaju najčešće na berbi šparoga, jagoda i jabuka te u vinogradarstvu, šumskom gospodarstvu i preradi voća i povrća. Trenutačno je veliki hit branje jagoda i šparoga u Njemačkoj, i to za oko četiri eura po satu.

Od glasnogovornice HZZ-a Matijane Blašković doznajemo da je, s obzirom na proljetne poljoprivredne radove, trenutačno iskazan veći interes za sezonsko zapošljavanje u Njemačkoj, a to je uobičajeno u proljeće i jesen. Do travnja se, kaže ona, najviše sezonskih radnika u Njemačkoj zaposlilo iz Brodsko-posavske, Vukovarsko-srijemske, Osječko-baranjske, Virovitičko-podravske te Karlovačke županije. Ujedno, posredovanjem Zavoda pri zapošljavanju sezonskih radnika i medicinskih tehničara te gostujućih radnika i studenata te pomoraca na brodovima inozemnih tvrtki, 2009. godine u inozemstvu se zaposlilo 4686 hrvatskih građana. U usporedbi s podacima za 2008. godinu, bilježi se smanjenje od 2,6 posto u ukupnom broju zaposlenih osoba, ističe Blašković. Inače, njemački poslodavci godinama zapošljavaju iste sezonske radnike iz Hrvatske jer su u pravilu njima zadovoljni, no u određenim razdobljima u godini postoji potražnja i za novim radnicima.

Iz HZZ-a stoga poručuju da se svi zainteresirani za sezonski posao mogu javiti svojoj područnoj službi Zavoda koja će, ako postoje potrebe, posredovati pri njihovu zapošljavanju. Radnik ne smije biti mlađi od 18 godina, a poželjno je i da ne bude stariji od 45. Mora, također, biti zdrav i sposoban za rad, a vrlo često poslodavac zahtijeva i iskustvo u određenoj djelatnosti. Radnik u Njemačkoj mora raditi najmanje 30 sati na tjedan te ne smije biti zaposlen pod nepovoljnijim radnim uvjetima ili biti manje plaćen od njemačkog radnika na istim poslovima. Ujedno, sezonski radnici su osigurani u sustavu njemačkoga socijalnog osiguranja - dakle, imaju bolesničko, invalidsko te osiguranje od nesretnog slučaja na radu.

Također, poslodavac je dužan radnicima osigurati pristojan smještaj koji uključuje i mogućnost korištenja sanitarnih prostorija te mjesta za kuhanje. Smještaj u šatorima i vozilima za stanovanje nije dopušten.

Petak, 04.06.2010. / Ivana Knežević, vjesnik.com